Projekt "Dajme šancu priateľstvám"

Počátkem roku 2011 byla naší škole nabídnuta spolupráce či družba se základní školou Hrochoť na Slovensku. Tento projekt, iniciovaný ze slovenské strany, nese název "Dajme šancu priateľstvám". Jeho základními pilíři je:

a) vzájemná výměna zkušeností účastníků projektu v oblasti kulturního dědictví, vzdělání, hudby a sportu,
b) lépe poznat vlastní krajinu, zvlášť oblast, ve které účastníci žijí,
c) zvýšit vědomosti žáků o jiných krajinách a kulturách porovnáváním s vlastní krajinou,
d) navázat kontakty mezi žáky a učiteli partnerských škol,
e) vnést do školy evropskou dimenzi pomocí využití moderních prostředků a technologií,
f) naučit se respektovat a vážit si nejen vlastní historii a kulturu, ale i historii a kulturu jiných národů.

Tuto zajímavou výzvu jsme nakonec přijali a v ještě červnu téhož roku proběhly dva výměnné pobyty. Zástupci pedagogického sboru a obecního úřadu se rozjeli do asi 200 kilometrů vzdálené Hrochoti a slovenská delegace se následně ukázala u nás. Z těchto setkání pak vzešla dohoda, která určila formu naší další spolupráce.
   Začátkem září 2012 vycestovali žáci naší školy spolu s doprovodem z řad pedagogů, rodičů a zástupců obce na první družební pobyt do obce Hrochoť. Na programu byla sportovní utkání vybíjené děvčat a florbalu kluků. Soubor Lipovjánek vystoupil na Furmanských dnech, kde byly k vidění zajímavé disciplíny koní a koňských povozů. U nás v Lipově se Hrochoťané objevili koncem téhož školního roku, a to v květnu 2013. Po exkurzi ve strážnickém skanzenu se sportovalo na školním hřišti. Další den na udělování Ceny A. a J. Hlubíka jsme se mohli pokochat nádhernými kroji, písněmi a tanci z této podpoľanské oblasti.
   Další pokračování rozvíjení našich vztahů pokračovalo letos v září 2015 v Hrochoti. Dětskou posádku tentokrát tvořili především sportovci, neboť jsme se měli zúčastnit školní olympiády. Po našem příjezdu jsme zažili večerní prohlídku krásného Vigľašského zámku, dnes již spíše hotelu. Nocleh byl opět zajištěn na myslivecké chatě Kyslinky. Místní myslivci nám předvedli své umění - ulovili velkého jelena, kterého obdivovaly i naše děti. Druhý den byla na programu olympiáda. Po státních hymnách, olympijské vlajce a ohni se počalo nesmlouvavě soutěžit v bězích na 50 a 1000 metrů, ve skoku z místa a hodu těžkým míčem. Mezi doprovodné soutěže patřily hod dogom, Broom - štafeta, ulov štipec a malá kopaná chlapců a dívek. Naši žáci opanovali téměř všechna čelní umístění jednotlivců a podařilo se nám zvítězit i v celkovém hodnocení škol. Po dobrém obědě jsme ještě krátce navštívili centrum Banské Bystrice a pak jsme v pořádku dorazili ve večerních hodinách zpět do Lipova. Opět jsme byli nadšeni nejen místní srdečností a pohostinností, ale taktéž krásnou přírodou a hlubokými lesy. Ještě dlouho budeme vzpomínat na příjemně strávené chvíle a doufáme, že spolupráce obou škol bude mít v budoucnu pokračování.