Lipovjánek

Jedním z nejvýznamnějších kroužků s největší tradicí je folklorní soubor Lipovjánek, který na naší škole aktivně funguje již desítky let a jež navazuje a vychází ze zvyklostí a obyčejů zdejšího kraje, Horňácka. Tento kraj na moravsko-slovenském pomezí patří mezi nejznámější folklorní oblasti v České republice. Lipovjánek byl založen už v roce 1973 a u jeho zrodu stáli tehdejší ředitel školy Stanislav Bilík, jeho žena Jarmila a paní učitelka Vladimíra Karásková. Za více než třicet let své existence se v jeho vedení vystřídala řada lipovských kantorů i zaměstnanců školy např. paní učitelky Dobroslava Jagošová, Jarmila Ovečková a Věra Jagošová, dále pak Jiří Šácha, Petr Galečka a Ladislav Jagoš - Jožíček.
   Trvalý zájem o členství v souboru byl podnětem k vytvoření dvou skupin Lipovjánku z dětí prvního a druhého stupně školy. Počet členů se už řadu let pohybuje mezi padesáti až šedesáti žáky. Raritu naší hudebny - cimbál, využívá ke své činnosti dětská cimbálová muzika, která úzce spolupracuje se souborem a z níž pak vycházejí mladí muzikanti uplatňující se v dospělých muzikách a folkorních kolektivech. Soubor Lipovjánek účinkoval nejenom v řadě českých měst (Praha, Brno, Nymburk, Pardubice, Kladno, Luhačovice, Frenštát pod Radhoštěm, Slavkov, Mikulov, Strážnice atd.), ale taktéž za hranicemi naší vlasti ve Vídni, Francii a Itálii. Výkvět malých tanečníků a zpěváků každoročně vystupuje na přehlídce dětských souborů Mladé Horňácko, na jejímž průběhu se podílí i škola v Lipově. V posledních letech postoupil několikrát Lipovjánek do krajské soutěžní přehlídky dětských souborů.
   V roce 2018 vydala cimbálová muzika Lipovjánku svou první CD nahrávku - V lipovském hájku.
    Naše škola a její učitelé vždy patřili a snad i nadále patřit budou k záštitě uchovávání a rozvíjení kulturních tradic v Lipově prostřednictvím dětí a mládeže.

Vedoucí:
Renáta a Petr Galečkovi - Lipovjánek I.
Ladislav Jagoš - Jožíček a Věra Jagošová - Lipovjánek II.
Petr Galečka - cimbálová muzika

Lipovjánek I.   muzika   Lipovjánek II.

Jaromír Hlubík
Lipovjánek