Projekt "Musik kreativ +"

Základní škola a mateřská škola J. Hlubíka, Lipov byla společně s 11 partnery ze 4 zemí do projektu Musik kreativ+ (Hudba kreativně+), realizovaného v rámci programu Erasmus+. Časové rozmezí projektu - září 2014 až srpen 2017. Cílem projektu byla podpora kreativity a podnikavosti prostřednictvím hudby, uměleckého vystupování a kulturní spolupráce. Mezi další cíle tříletého programu Erasmus+ bylo vnést do školní hudební výchovy více tvořivosti a poukázat na náměty kreativních postupů v hudebních činnostech. Do projektu byly zapojeny vzdělávací instituce z Německa (Freiburg), Francie (Strasbourg), České republiky (Brno) a Maďarska (Szeged). Jejich prostřednictvím se vyvíjel koncept vzdělávání žáků v oblasti hudby pomocí kreativity, podnikavosti a uměleckého vystupování. Na základě těchto pedagogických a uměleckých předpokladů byl sledovaný koncept ověřován a realizován spolu s univerzitními studenty a žáky základních i středních škol. Veřejnosti byl zpřístupněn v podobě společného závěrečného koncertu ve Freiburgu 3. června 2016.
   Děti z naší školy se zúčastnily dvou projektových týdnů v Brně (8. - 12. února 2016) a v německém Freiburgu (29. května - 4. června 2016). O jejich zapojení do činností a o projektu vůbec se můžete více dovědět přímo na projektových stránkách.
Odkazy:
Oficiální stránky projektu (video ze závěrečného koncertu) - zde
Česká část (video z vystoupení české skupiny) - zde
Metodický materiál - tanec mateník
Metodický materiál - fašanky, medvědí tanec

Partneři projektu:

Německo
Pädagogische Hochschule (Vysoká škola pedagogická - koordinátor projektu), Institut für Musik & Abteilung Musikkulturen im Dialog (AMiD), Freiburg
Ensemble recherche (soubor soudobé hudby), Freiburg
Friedrich Gymnasium, Freiburg

Francie
Université de Strasbourg, Centre de Formation de Musiciens Intervenants & ESPE, (Univerzita, školící středisko pro hudebníky ve školách a školy vyučování a vzdělávání)
Ensemble Hanatsu Miroir (soubor soudobé hudby), Strasbourg
École élémentaire Quartier Ouest - École Wimpfeling (základní škola), Sélestat

Maďarsko
Szegedi Tudományegyetem JGYPK Ének-zene Tanszék (Univerzita Szeged "Juhász Gyula", Pedagogická fakulta, Hudební oddělení)
Pulzus Quartet (smyčcový kvartet), Budapest
Budapest III. Kerületi Krúdy Gyula Angol-Magyar Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola (Základní škola Krúdy Gyula , Budapest III.)

Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta, Katedra hudební výchovy, Brno
Horňácká cimbálová muzika Petra Galečky, Lipov
Základní škola a mateřská škola Jaromíra Hlubíka Lipov

Koncept skupiny z ČR má název - K hudebně folklorním kořenům. Regionální zvláštnosti lidové hudby. (Rytmus - Melodie - Harmonie). Celý koncept zde